Zakup samochodu a ubezpieczenie OC

Zakup samochodu jest bardzo prosty. Jeden podpis na umowie kupna sprzedaży i gotowe. Problem pojawia się przy ubezpieczeniu. Co zrobić z OC poprzedniego właściciela? Może trzeba od razu kupić nowe? A co, jeśli pojazd w ogóle ochrony nie posiada?

OC po zbywcy

Najczęściej jest tak, że wraz zakupem auta, nowy właściciel otrzymuje także jego ubezpieczenie OC. Wielu nabywców nie wie co wtedy robić, ponieważ z jednej strony auto jest chronione obowiązkową polisą, ale z drugiej są na niej dane poprzedniego właściciela auta. Sprawa jest jednak bardzo prosta. Wystarczy zadzwonić na infolinię danego towarzystwa.

Nowy właściciel ma dwie możliwości:

  • korzystać z ubezpieczenia do końca trwania umowy
    nowy posiadacz auta może bez przeszkód korzystać z ubezpieczenia OC po zbywcy i przepisać je na siebie, jednak musi pamiętać o ważnej kwestii. Towarzystwo ma prawo do rekalkulacji składki polisy. Jest to ponowne przeliczenie jej wysokości, które uwzględniać będzie dane nowego właściciela. Jeśli okaże się, że cena jest wyższa i kupujący musi coś dopłacić, może on albo uregulować należność, albo umowę wypowiedzieć i poszukać czegoś tańszego.

    W przypadku, gdy po rekalkulacji okaże się, że składka za OC jest niższa od tej, którą otrzymał poprzedni właściciel, nowy nabywca nie musi niczego regulować. Towarzystwo po prostu zmieni dane na dokumentach.
  • zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczenia i kupić nową polisę
    kupujący może polisę OC po poprzednim właścicielu wypowiedzieć w dowolnym momencie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie może być przerwy w ubezpieczeniu, czyli nie można OC wypowiedzieć, a potem przez kilka dni szukać nowej polisy. Przykładowo, jeśli polisa wypowiedziana zostanie z dniem 20 kwietnia, to od 21 kwietnia musi rozpoczynać się kolejne ubezpieczenie. Brak ochrony choćby przez jeden dzień skutkować może koniecznością zapłacenia kary.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie po poprzednim właścicielu nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok, ale kończy w dniu upływu jej ważności. Nie ma znaczenia to, że na dokumencie zmienione zostały dane. Na kolejny rok trzeba kupić nową polisę.

Brak OC

Może się także okazać, że kupiony właśnie samochód nie posiada OC. Co wtedy ma zrobić nabywca? Niezwłocznie zakupić nową polisę i to najlepiej jeszcze tego samego dnia. Ponieważ z dniem nabycia auta na nowego właściciela przechodzą wszelkie prawa i obowiązki związane z pojazdem, to on będzie zobowiązany do zapłacenia kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia.

Aby ubezpieczenie kupić możliwie jak najszybciej warto skorzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeń. Dzięki narzędziom takim jak kalkulator OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl można nie tylko łatwiej znaleźć tanią polisę, ale też kupić ją i opłacić w dniu zakupu auta. Dzięki temu nie trzeba obawiać się kar za brak OC, czy też mandatów za brak wymaganych dokumentów.

Jeśli dane towarzystwo nie daje możliwości startu polisy OC w dniu jej zakupu, należy wyznaczyć datę od dnia następnego i nigdzie nowym autem nie jeździć. Bez obowiązkowego ubezpieczenia w razie spowodowania szkody, jej sprawca będzie musiał wszystkie odszkodowania pokryć z własnej kieszeni.

 

No votes yet.
Please wait...
Michał Kowalczyk

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *