Ubezpieczenie domu – sama przezorność nie wystarczy!

Prawie 65% osób ubezpieczających dom lub mieszkanie kupuje polisę „na wszelki wypadek” – wynika z raportu Liberty Ubezpieczenia*. Część ankietowanych chce także uniknąć niepotrzebnych kosztów, po wystąpieniu szkody. Żeby jednak tak się stało, nie wystarczy zakup przypadkowej ochrony.

Nieprzemyślany zakup ubezpieczenia nieruchomości nie zapewni nam właściwej ochrony. Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) poszczególnych towarzystw są wprost „usiane” zapisami, ograniczającymi ich odpowiedzialność. O czym trzeba pamiętać przed zakupem polisy dla domu lub mieszkania?

Kupując ubezpieczenie domu lub mieszkania nie możemy kierować się wyłącznie ceną – doradza Magdalena Drozd, specjalista z Rankomat.pl – powinniśmy koniecznie sprawdzić, co za nią stoi. Zwróćmy uwagę na warunki ubezpieczenia i zakres ochrony. Tylko w ten sposób unikniemy rozczarowania, gdy dojdzie do szkody.

Ubezpieczeniowa ochrona domu

W zależności od potrzeb właściciela posesji, ochrona domu może obejmować sam budynek lub budynek i jego wyposażenie. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sytuacje, w których polisa będzie działać. Najczęściej otrzymamy rekompensatę za skutki działania żywiołów: uderzeniu pioruna, po silnych opadach deszczu, śniegu, gradu oraz po huraganie. Nasz dom może być również objęty ochroną od zapadnięcia lub obsunięcia się ziemi. Ubezpieczenie na wypadek kradzieży może wymagać wniesienia dodatkowej opłaty. Podobnie będzie w przypadku ochrony dodatkowej zabudowy, znajdującej się na posesji (np. altanki, garażu). Szczegóły ofert różnych ubezpieczycieli można sprawdzić w porównywarce nieruchomości – Rankomat.pl.

W OWU domu znajdziemy również wyłączenia od odpowiedzialności. Większość ubezpieczycieli zabezpiecza się w ten sposób przed rażącym niedbalstwem właścicieli posesji. Na przykład: odszkodowanie nie zostanie wypłacone, gdy doszło do pęknięcia rur z powodu zbyt niskiej temperatury pomieszczenia lub zaniedbano terminowy przegląd jednej z instalacji.

Ubezpieczenie mieszkania – inne niż domu

W przypadku ochrony mieszkania, pod szczególną ochroną nie będą jego mury (tak jak w ubezpieczeniu domu), ale wyposażenie. Dlatego powinniśmy dokładnie wycenić i zsumować wartość poszczególnych przedmiotów. Warto pamiętać, że cenne zbiory kolekcjonerskie, biżuteria czy wartościowe dokumenty, wymagają zwykle „doubezpieczenia”. Zdarza się nawet, że niektórzy ubezpieczyciele nie chcą podjąć się ochrony z tego tytułu.

 

* raport Liberty Ubezpieczenia „Polak na swoim. Ubezpieczenia nieruchomości w Polsce”

No votes yet.
Please wait...
Michał Kowalczyk

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *