Motoryzacja

Jak wypowiedzieć umowę OC?

 

Jeśli z jakiejkolwiek przyczyny chciałbyś wypowiedzieć swoją umowę ubezpieczenia OC, możesz to zrobić. Musisz tylko wiedzieć, w jakich sytuacjach przysługuje Ci ta możliwość i trzymać się ściśle określonych terminów. Sprawdź, kiedy i jak możesz rozwiązać umowę z ubezpieczycielem.

Posiadanie ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla wszystkich właścicieli zarejestrowanych aut i reguluje je ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Kiedy już kupisz polisę OC, nie oznacza to, że jesteś związany z danym towarzystwem na zawsze. Poza tym, że kolejne ubezpieczenie możesz kupić w innej firmie, to obowiązującą jeszcze umowę możesz również wypowiedzieć. Musisz tylko wiedzieć, w jakich sytuacjach jest to możliwe i jak się do tego zabrać.

Wygasająca umowa

Wydawać się może oczywistym, że jeśli kończy Ci się jedna umowa, przedłużasz ją lub opłacasz następną. W rzeczywistości wygląda to jednak nieco inaczej. Jeżeli kupiłeś polisę w danym towarzystwie, to po jej wygaśnięciu, zostanie ona automatycznie przedłużona. Jeśli więc uznasz, że chcesz zmienić ubezpieczyciela, musisz najpóźniej na jeden dzień przed wygaśnięciem obowiązującej umowy złożyć pisemną rezygnację. A co jeśli zapomnisz? Na szczęście nie będziesz związany niechcianą umową na cały kolejny rok. Dzięki przepisom wprowadzonym 11.02.2012 r. możesz wypowiedzieć automatycznie przedłużoną polisę. Co należy zrobić? Opłacić składkę OC w innym towarzystwie, a u dotychczasowego ubezpieczyciela złożyć stosowne oświadczenie o posiadaniu podwójnego ubezpieczenia oraz chęci rezygnacji z jednego z nich. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ będziesz musiał ponieść koszty za czas posiadania OC w starym towarzystwie. Jeśli więc wypowiedzenie złożysz 25 dni po automatycznym przedłużeniu umowy, będziesz musiał zapłacić odpowiedni procent składki za 25 dni.

Zakup samochodu z OC

Często zdarza się, że kierowcy zmieniając auto, kupują je razem z obowiązującą polisą OC. Jeśli cena ubezpieczenia jest korzystna, właściciel nowo nabytego samochodu chce je zatrzymać. W takiej sytuacji warto zdawać sobie sprawę, że każde towarzystwo ma prawo do rekalkulacji składki. Ostatecznie może się więc okazać, że ze względu na posiadanie mniejszych zniżek niż poprzedni właściciel, nowy nie otrzyma tak atrakcyjnej oferty. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jeśli masz pewność, że inna firma zaproponuje Ci korzystniejsze warunki, warto skorzystać z możliwości wypowiedzenia OC po poprzednim właścicielu. Z tak nabytej polisy, można zrezygnować w dowolnym momencie, poprzez złożenie stosownego dokumentu do ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak, że za każdy dzień braku OC, właścicielowi pojazdu może zostać nałożona kara finansowa. Warto więc wypowiedzieć umowę i jeszcze tego samego dnia zawrzeć kolejną. Aby sprawdzić, jakie ceny polisy oferują inne towarzystwa skorzystaj z kalkulatora OC Ubezpieczamy Auto.

Wyrejestrowanie pojazdu

Wypowiedzieć umowę OC można także w przypadku wyrejestrowania samochodu. W takim wypadku również należy złożyć dokument wypowiedzenie wraz z uzasadnieniem do ubezpieczyciela, u którego została zakupiona obowiązująca polisa. Auto może zostać wyrejestrowane na kilka sposobów np. na skutek przekazania pojazdu do stacji demontażu. W takiej sytuacji stacja wystawia odpowiednie zaświadczenie, które należy następnie przekazać do towarzystwa ubezpieczeniowego. Kierowca może także zarejestrować swoje auto w innym kraju lub sprzedać je za granicę. Wyrejestrowanie pojazdu odbywa się także wskutek udokumentowania trwałej i zupełnej utraty pojazdu. Warto pamiętać, aby wyrejestrować auto w przypadku wystąpienia którejkolwiek z powyższych sytuacji, aby nie narazić się na opłaty z tytułu posiadania auta, którego w rzeczywistości już nie mamy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *