BiznesPokaz slajdówPolecamyWiadomości budowlane

Pale CFA – w jakim celu warto ich użyć?

Prowadzenie prac budowlanych w dzisiejszych czasach coraz częściej bazuje na zaawansowanych technologiach pozwalających na uzyskanie takich rezultatów, które przed laty nie były możliwe. Dotyczy to również realizacji fundamentów głębokich – obecnie można tworzyć je szybko i łatwo z użyciem pali CFA.

Przygotowanie fundamentu głębokiego jest potrzebne wtedy, gdy chodzi o uzyskanie bardzo wysokiej stabilności i trwałości konstrukcji, która musi zachować swój kształt oraz odporność na czynniki zewnętrzne. W tym celu wykorzystuje się pale CFA (Continuous Flight Auger Piles), czyli pale formowane świdrem ciągłym. Inny stosowany skrót to FSC.

Obecnie pale CFA wykonuje się z żelbetu, czyli ze specjalnie dobranej mieszanki betonowej oraz metalowego szkieletu. Mieszanka i szkielet umieszczane są w otworze wykonanym przez świder ślimakowy.

Głównie zastosowanie pali CFA:

  • budowa obiektów mostowych – przy przyczółkach i filarach
  • budowa ekranów akustycznych
  • budowa ścian palowych przy konstrukcjach oporowych – ściany palowe blokujące, sieczne i sąsiadujące
  • budowa węzłów drogowych

Pale CFA mogą osiągnąć głębokość nawet 20-30 metrów, dlatego też pozwalają one na bardzo dobrze usadowienie fundamentu w gruncie. Średnica pali używanych w tej technologii to od około 400 do 1200 milimetrów.

Jak już wspomnieliśmy, pale CFA znajdują zastosowanie w szczególności w przypadku budów bardzo wymagających, które narażone są na duże siły mogące spowodować uszkodzenie całej konstrukcji i zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa jej użytkowników.

Technologia wykonania pali tego rodzaju jednak praktycznie całkowicie minimalizuje niebezpieczeństwo, nawet wtedy, gdy fundamenty mają być wykonane w trudniejszych gruntach. Pale montuje się przykładowo w żwirach, piaskach, glinach, skałach czy w pyłach, a także w gruntach mieszanych. Przeszkodą do ich realizacji nie są też wodonośne warstwy gruntu.

Dodatkową zaletą prezentowanej technologii jest krótki czas realizacji prac – jeden pal wykonuje się zwykle w około pół godziny. Jednocześnie prace nie generują nadmiaru wibracji i wstrząsów oraz hałasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *