Konto oszczędnościowe jak lokata – czy to się opłaca?

Konta oszczędnościowe działają na podobnej zasadzie jak lokaty – z tą jednak różnicą, że te pierwsze są z reguły gorzej oprocentowane. Wyjątek stanowi kilka produktów bankowych.

Przewaga kont oszczędnościowych

Konta oszczędnościowe przypisane są najczęściej do rachunku firmowego / osobistego. Pozwalają one na gromadzenie oszczędności w zależności od posiadanego kapitału. Nie są wymagane regularne wpływy na konto, a i minimalna / maksymalna granica wpłat nie jest określona. Tylko od posiadacza konta osobistego zależy, jak duże i jak często będą gromadzone oszczędności.

Plusem kont oszczędnościowych jest dostęp do zgromadzonych środków – można je wypłacić w dowolnym momencie bez obawy o utratę odsetek. Z reguły pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy, a od kolejnych pobierana jest prowizja w wysokości kilku złotych.

Wysokooprocentowane konto oszczędnościowe – to możliwe

Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych waha się w granicach 1-1,5% w skali roku, co oznacza to skromne zyski. Przeglądając ranking kont oszczędnościowych, można dotrzeć do znacznie korzystniejszych ofert.

Przykładem jest proponowane przez Idea Bank konto oszczędnościowe Zośka. Oprocentowanie w wysokości 2,5% w skali roku pozwala cieszyć się znacznie wyższymi zyskami. Wystarczy, że na koncie oszczędnościowym będziesz posiadać kwotę stanowiącą dziesięciokrotność salda na rachunku osobistym (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska-pro).

Warto przy tym podkreślić, że odsetki naliczane są na koniec dnia, a nie w systemie miesięcznym.

Czy opłaca się gromadzić środki na kontach oszczędnościowych?

Gromadzenie kapitału na kontach oszczędnościowych to kwestia dyskusyjna. Dla wielu osób będzie to rozwiązanie zupełnie nieopłacalne, ponieważ związane z możliwością wypracowania niewielkich zysków. Warto jednak rozważyć takie rozwiązanie jeśli:

  • poszukujesz bezpiecznego sposobu na pomnażanie oszczędności – gromadzenie kapitału nie wiąże się z żadnym ryzykiem, ponieważ otrzymujesz odsetki nawet po wypłaceniu części środków, a w razie problemów finansowych banku wpłacone pieniądze otrzymasz z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego,
  • chcesz mieć stały i szybki dostęp do środków – pieniądze możesz wypłacać kiedy chcesz, bez większych konsekwencji (musisz liczyć się z ewentualną prowizją za dokonanie przelewu oraz zmniejszeniem wysokości odsetek).

Jeśli dotrzesz do konta oszczędnościowego z oprocentowaniem porównywalnym do oprocentowania lokat, jak najbardziej warto zainteresować się takim produktem.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *