Konto oszczędnościowe jak lokata – czy to się opłaca?

Konta oszczędnościowe działają na podobnej zasadzie jak lokaty – z tą jednak różnicą, że te pierwsze są z reguły gorzej oprocentowane. Wyjątek stanowi kilka produktów bankowych.

Przewaga kont oszczędnościowych

Konta oszczędnościowe przypisane są najczęściej do rachunku firmowego / osobistego. Pozwalają one na gromadzenie oszczędności w zależności od posiadanego kapitału. Nie są wymagane regularne wpływy na konto, a i minimalna / maksymalna granica wpłat nie jest określona. Tylko od posiadacza konta osobistego zależy, jak duże i jak często będą gromadzone oszczędności.

Plusem kont oszczędnościowych jest dostęp do zgromadzonych środków – można je wypłacić w dowolnym momencie bez obawy o utratę odsetek. Z reguły pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy, a od kolejnych pobierana jest prowizja w wysokości kilku złotych.

Wysokooprocentowane konto oszczędnościowe – to możliwe

Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych waha się w granicach 1-1,5% w skali roku, co oznacza to skromne zyski. Przeglądając ranking kont oszczędnościowych, można dotrzeć do znacznie korzystniejszych ofert.

Przykładem jest proponowane przez Idea Bank konto oszczędnościowe Zośka. Oprocentowanie w wysokości 2,5% w skali roku pozwala cieszyć się znacznie wyższymi zyskami. Wystarczy, że na koncie oszczędnościowym będziesz posiadać kwotę stanowiącą dziesięciokrotność salda na rachunku osobistym (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska-pro).

Warto przy tym podkreślić, że odsetki naliczane są na koniec dnia, a nie w systemie miesięcznym.

Czy opłaca się gromadzić środki na kontach oszczędnościowych?

Gromadzenie kapitału na kontach oszczędnościowych to kwestia dyskusyjna. Dla wielu osób będzie to rozwiązanie zupełnie nieopłacalne, ponieważ związane z możliwością wypracowania niewielkich zysków. Warto jednak rozważyć takie rozwiązanie jeśli:

  • poszukujesz bezpiecznego sposobu na pomnażanie oszczędności – gromadzenie kapitału nie wiąże się z żadnym ryzykiem, ponieważ otrzymujesz odsetki nawet po wypłaceniu części środków, a w razie problemów finansowych banku wpłacone pieniądze otrzymasz z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego,
  • chcesz mieć stały i szybki dostęp do środków – pieniądze możesz wypłacać kiedy chcesz, bez większych konsekwencji (musisz liczyć się z ewentualną prowizją za dokonanie przelewu oraz zmniejszeniem wysokości odsetek).

Jeśli dotrzesz do konta oszczędnościowego z oprocentowaniem porównywalnym do oprocentowania lokat, jak najbardziej warto zainteresować się takim produktem.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *