Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na zimę

Okres zimowy, a już zwłaszcza przedświąteczny, to czas znacznie częstszego używania samochodu. Zapewne ciągle kursujesz między pracą, domem a sklepem, bo przecież nie tylko trzeba kupić wszystkim prezenty, ale zawsze też czegoś akurat zabraknie. Pamiętaj szczególnie o ochronie swojego samochodu, by w kryzysowej sytuacji mieć na kogo liczyć.

Seria bardzo niefortunnych zbiegów okoliczności

Różne rzeczy na drodze się zdarzają i nigdy nie możesz być absolutnie pewien, że bez najmniejszych problemów wyjedziesz z domu swoim samochodem i nim wrócisz. Zwłaszcza zimą, kiedy warunki są szczególnie dla pojazdów niesprzyjające dobrze móc liczyć na odpowiednią pomoc.

Wyobraź sobie taką sytuację. Jest 23 grudnia, sklepy pękają w szwach od klientów, ale oczywiście zawsze znajdzie się powód, dla którego konieczne będzie ruszenie się z domu właśnie tego dnia, w dodatku po południu. No więc wsiadasz do samochodu i jedziesz do najbliższego sklepu. Chciałeś kupić jedynie kilka kilo cukru i mąki oraz masę makową, ale zamiast spędzić na tym 20 minut, pół godziny przepychasz się między innymi klientami do właściwej alejki i półki, a potem przez 1,5 godziny czekasz w kolejce do kasy, która zdaje się nie mieć końca.

W końcu kasujesz swoje zakupy i wychodzisz. Oczywiście w międzyczasie zapadł już wieczór i temperatura zdążyła już spaść poniżej zera. Podchodząc do samochodu zauważasz, że pomimo iż zaparkowałeś prawidłowo, twój zderzak leży pod autem, a na bocznych drzwiach widać piękną, białą rysę. Jesteś wściekły i zmęczony, masz już dość, więc chcesz już wrócić do domu, ale ledwie wyjechałeś z parkingu i czujesz dziwne szarpnięcia samochodu. Oczywiście nie spojrzałeś na deskę rozdzielczą i nie zatankowałeś po ostatniej wielkiej wyprawie do sklepu. Gorzej już chyba być nie może. Nie? Nagle nadjeżdża ciężarówka i kiedy cię mija spod jej kół odskakuje spory kamień i trafia w twoją przednią szybę, robiąc w niej wielki odprysk.

Podsumowując, stoisz na skraju lasu z wielką rysą na bocznych drzwiach, zniszczonym zderzakiem, uszkodzoną przednią szybą i na dodatek nie masz paliwa, żeby w ogóle się stamtąd ruszyć, a najbliższa stacja benzynowa jest jakieś 10 km od ciebie. Delikatnie rzecz ujmując – nie za ciekawie.

Polisy (szczególnie) pomocne w zimie

Co prawda to prawda, że aby doszło to takiej sytuacji, musiałbyś mieć okropnego pecha, ale nigdy nic nie wiadomo. Dlatego właśnie dobrze, abyś przemyślał sprawę dodatkowego ubezpieczenia samochodu już przy zakupie obowiązkowego OC. Dobra polisa assistance i ochrony szyb, mogłaby w tym przypadku zdziałać cuda i pomóc ci w tej nieciekawej sytuacji.

Assistance na zimę

Wybierając wariant assistance zastanów się przede wszystkim nad tym, jakiej ochrony oczekujesz. Czy wystarczy ci jedynie podstawowe holowanie po kolizji lub wypadku, czy też wolałbyś, aby pomoc była świadczona również w innych sytuacjach. Jeżeli samochodu używasz często, ale głównie na krótkich trasach, a z domu do pracy, czy też z pracy do szkoły, mógłbyś spokojnie dojść na piechotę, to faktycznie w zupełności wystarczy Ci zwykły ASS, który bardzo często bezpłatnie dołączany jest do podstawowego OC.

Jeśli jednak twoje codzienne podróże nabijają ci licznik w samochodzie niczym kierowca tira, to lepiej dopłacić nieco więcej i mieć pewność, że w razie problemów ktoś kompetentny przyjedzie ci z pomocą. Dobranie odpowiedniego assistance nie jest też takie znowu proste, ponieważ o ile przy wersjach podstawowych ten rodzaj ochrony niemal się od siebie nie różni, to już przy rozszerzeniach warto, abyś dobrze znał warunki ubezpieczenia assistance. Jeśli zależy ci szczególnie na zadbaniu o samochód w okresie zimowym sprawdź, czy obejmuje pomoc w razie:

  • zamarznięcie paliwa,
  • brak paliwa
  • uszkodzenie ogumienia,
  • awaria pojazdu;

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nawet jeśli nagle twoje auto na środku drogi odmówi ci posłuszeństwa, będziesz mógł zadzwonić do centrali ubezpieczyciela i mieć pewność, że przynajmniej samochód zostanie zholowany, do najbliższego warsztatu lub na podjazd twojego domu. Kiedy więc nagle twój samochód staje pośrodku lasu, ty po prosty dzwonisz po pomoc assistance i już nie musisz się o nic martwić.

Ochrona szyb

Ochrona szyb jest polisą, która przydać może się nie tylko zimą, ale i cały rok. Zniszczenie szyby, zwłaszcza czołowej oznacza, że będziesz musiał nagle wygospodarować ze swojego budżetu nawet kilkaset złotych. Nie zawsze dasz radę, bo przecież masz też inne wydatki, zwłaszcza przed świętami. Odpowiednia polisa zapewni, jeśli nie pełne pokrycie kosztów naprawy, to z pewnością ich sporej części. Ma to miejsce głównie najczęściej w przypadku konieczności wymiany szyby czołowej na nową (część kosztów pokryje ubezpieczyciel, a część ty). Jednak odprysk po kamieniu, będziesz mógł bez problemu naprawić w ramach polisy, nic do tego nie dopłacając.

Następnym razem przy zakupie ubezpieczenia OC zastanów się dobrze, czy aby na pewno nie chcesz wydać około 70 zł więcej i mieć zapewniony święty spokój na cały rok. Fachowa pomoc w momencie, gdy wszystko zdaje się sprzysięgać przeciw tobie, może okazać się nieoceniona.

 

No votes yet.
Please wait...
Michał Kowalczyk

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *