Dlaczego magnez jest uważany za najważniejszy minerał dla człowieka?

Magnez bez wątpienia jest pierwiastkiem, który potrzebny jest człowiekowi do życia. Bez niego nie można mówić o sprawnie bijącym sercu i dobrze działającym układzie nerwowym, a to tylko kilka przykładów jego funkcji.

W ostatnim dziesięcioleciu zainteresowanie magnezem znacznie wzrosło. Niestety, gospodarka niszcząca glebę, między innymi przez stosowanie nawozów, spowodowała zmniejszenie ilości magnezu w produktach spożywczych. Co więcej, nowoczesny tryb życia także nie wpływa pozytywnie na ilość magnezu w organizmie człowieka – stres, alkohol, duże ilości kawy i herbaty – to wszystko prowadzi do szybkich niedoborów tego pierwiastka. Nie powinno się jednak do nich dopuszczać, ponieważ niskie ilości magnezu przekładają się na gorsze działanie niemalże całego organizmu.

Magnez bierze udział w wielu kluczowych procesach w organizmie człowieka, między innymi jest katalizatorem wielu reakcji przemian białkowych, węglowodanach i tłuszczowych, odpowiada za stabilizację DNA i chromosomów, bierze udział w przemianach kwasów tłuszczowych, produkcji witaminy D czy B1, a także jest regulatorem stężenia glukozy we krwi.

Ze względu na swoje właściwości magnez jest ważnymi makroelementem odpowiadającym za prawidłową pracę serca i krążenie krwi. Niedobory magnezu u osób z nadciśnieniem tętniczym, po zawale czy z zapaleniem mięśnia sercowego są bardzo groźne, ponieważ wpływa on na pracę mięśni gładkich tętnic oraz komórki mięśnia sercowego. W rezultacie magnez chroni serce i obniża nadciśnienie tętnicze.

Magnez pozytywnie wpływa też na układ nerwowy, zwiększając odporność na stres. Podkreślenia wymaga również jego znaczenie dla osób z depresją – badania wskazują, że jego niedobory mogą prowadzić go zaburzeń depresyjnych.

Ze względu na wszechstronne znaczenie magnezu dla organizmu człowieka oraz jego niższe stężenie w produktach spożywczych i łatwe powstawanie niedoborów warto pamiętać o jego suplementacji. Najlepiej postawić na środki z wysoką dawką łatwo przyswajalnej postaci magnezu, na przykład mleczanu, który dostępny jest w kapsułkach Magvit B6. Więcej informacji o suplemencie znaleźć można na stronie: Magvit.com.pl.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *