HobbyPokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomościRozrywkaTurystyka

Współcześni Majowie w Meksyku i Gwatemali

Kiedy słyszymy o Majach, w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl starożytne piramidy, indiańskie wzornictwo i słynny jeszcze do 2012 roku kalendarz, który miał wyznaczać koniec świata. Wielu z nas postrzega tę cywilizację jako starożytną – dlatego może być pewnym zaskoczeniem fakt, że Majowie żyją do dzisiaj i nadal kultywują swoje tradycje. Gdzie można ich dzisiaj spotkać i czym się zajmują?

Majowie dzisiaj

Współcześni Majowie, rzecz jasna, nie budują już piramid i żyją trochę inaczej, niż ich przodkowie – ale tylko trochę. Pewne rzeczy do dziś się u nich nie zmieniły – nadal nie przywiązują oni wagi do bogactwa i rozwoju technologicznego, zamiast nich na pierwszym miejscu stawiając mądrość życiową, relacje międzyludzkie i życie w zgodzie z przyrodą. Do dziś zajmują się głównie rolnictwem i rzemieślnictwem oraz kultywują obecne w ich kulturze wierzenia i tradycje, również te dotyczące strojów czy hierarchii społecznej. Co nie znaczy oczywiście, że nie używają telefonów komórkowych i nie chodzą do kina.

Meksyk

Półwysep Jukatan, na którym leży dziś Meksyk, to kolebka i ojczyzna Majów. Mieszkająca tam grupa etniczna Majów to Tzotzilowie. Choć za sprawą hiszpańskich konkwistadorów przyjęli oni chrześcijaństwo, to nie jest to takie samo chrześcijaństwo, które znamy w Europie. Tutaj widok szamana i odprawianie ludowych rytuałów w kościele pozbawionym ławek i pulpitu nie jest niczym niezwykłym. Świetnie ilustruje to sytuację, w jakiej znajdują się współcześnie Majowie – czyli konieczność życia we współczesnym świecie i wszystkim, co się z nim wiąże przy jednoczesnej niechęci do tegoż. Wiele społeczności Majów mieszka w wioskach położonych głęboko w puszczy, żyjąc jak Indianie – w odcięciu od cywilizacji. O istnieniu niektórych z tych wiosek dowiedziano się dopiero pod koniec XX wieku, doznając równie dużego zaskoczenia, jak oni na widok samochodu.

Gwatemala

Trudne warunki terenowe i górzyste ukształtowanie kraju wymusza na mieszkających tu Majach bardziej pracowity tryb życia niż na społecznościach mieszkających na Jukatanie. W związku z tym nie istnieje tutaj, znany w naszej kulturze, podział na prace kobiece i męskie. Tutaj każdy, kiedy trzeba, idzie w góry po zbiory drewna lub pożywienia, nosząc na plecach lub na głowie nierzadko bardzo ciężkie pakunki. To właśnie te uwarunkowania sprawiły, że ewolucja bardzo mocno odcisnęła na tutejszych plemionach swe piętno: średni wzrost wśród Majów wynosi tylko 155 cm u mężczyzn i 140 cm u kobiet. Jest to związane z tym, że krótszy kręgosłup o wiele lepiej znosi duże obciążenia. Mając „europejskie” kręgosłupy, przy ichnim stylu życia Majowie błyskawicznie nabawiliby się zwyrodnień.

Jak podróżować

Majowie nie są tak otwartym i radosnym ludem, jak np. Włosi czy Hiszpanie. Z trudem wchodzą w interakcję z turystami i cudzoziemcami; podróżowanie w tych rejonach i poznawanie ich kultury jest wyzwaniem dla podróżników. Dlatego warto wyruszyć w podróż z dobrym przewodnikiem na wycieczki indywidualne, które organizuje np. Kiribati Club.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *