GryHobbyRozrywka

Mali powstańcy, czyli planszówka o Powstaniu Warszawskim.

Znana i ceniona firma Egmont jest wydawcą gry, która zyskała pewną renomę i rozgłos nie tylko wśród graczy, ale także wśród reszty ludzi. Stało się tak, ponieważ temat gry to szeroko nośna tematyka Powstania Warszawskiego. O jakiej grze mowa? Oczywiście „Mali powstańcy”. Jest to gra skierowana do dzieci i młodzieży i zawiera walory historyczno- edukacyjne, które jednak nie narzucają się, bo wszak gra ma służyć rozrywce i wypełnianiu czasu wolnego. Choć gra skierowana jest do dzieci, jak powiedziałem, to jednak z uwagi na pewną złożoność zasad polecane jest, aby grać z rodzicami, szczególnie na początku, zapoznając się z tematem gry. Gra oferuje dwa tryby gry, podstawowy i rozszerzony, w którym zasady są bardziej złożone i tym samym dają większą satysfakcje z rozrywki. Oczywiście winniśmy zaczynać od trybu podstawowego, aby się nie pogubić na początku i dobrze posmakować. Te dwa tryby rozgrywki gwarantują nam, że gra „Mali powstańcy” nie znudzi nam się przez solidny czas, zapewniając nam wiele wieczorów przyjemnych emocji.

 

Gra „Mali powstańcy” ma dwa tryby rozgrywki, podstawowy, który trwa około 30 minut i zaawansowany trwający 60 minut. Zadaniem graczy jest wcielenie się w rolę Harcerzy działających w poczcie polowej w czasie Powstania Warszawskiego. Naszym zadaniem, jako graczy jest dostarczanie meldunków z jednego punktu na planszy do drugiego. Zadania różnią się stopniem trudności. Gracze dysponują kartami z postaciami harcerzy – pocztowców oraz kartami z rozkazami. Przeciwnikiem na planszy są niemieckie oddziały. Do tego dochodzi kostka do rzucania oraz żetony i pionki. Zasady gry zmieniają się w zależności od wariantu gry i używa się trochę innego zestawu pionków, kart i żetonów. Tutaj warto wspomnieć, że gra Egmont-u jest przepięknie wykonana, ze smakiem i precyzją. Plansza to mapa powstańczej Warszawy. Również karty, pudełko są estetycznie wykonane. Sprawia to, że w trakcie gry ma się bardzo przyjemne doznania estetyczne. Możemy wręcz poczuć klimat powstańczej Warszawy.

 

http://tylkorelaks.pl/488-gra-mali-powstancy-warszawa-1944.html

W zestawie mamy: plansza z mapą lewobrzeżnej Warszawy, 12 pionków harcerzy w 4 różnych kolorach, 12 żetonów harcerzy w 4 różnych kolorach, talia 20 kart ruchu, talia 42 kart rozkazów, 7 małych i 3 duże żetony oddziałów niemieckich, 1 pionek niemieckiego żołnierza (wykorzystywany tylko w wariancie podstawowym gry), kostka (wykorzystywany tylko w wariancie podstawowym gry), karta Zwycięstwo (wykorzystywana tylko w wariancie rozszerzonym gry), talia 24 kart sekretnych celów (wykorzystywana tylko w wariancie rozszerzonym gry), znacznik gracza rozpoczynającego rundę, instrukcja gry. W grę Maili powstańcy może jednorazowo grać od dwóch do czterech osób. Minimalny wiek gracza został określony na osiem lat i co ważne — gra nie zawiera w sobie elementów przemocy, pomimo że to gra jakby wojenna. Na koniec, trzeba podsumować grę, jako posiadającą niekwestionowane zalety, ale i pewne wady. Podstawowa wadą jest to, że gra zawiera bardzo dużo szczegółowych zasad, co powoduje że ich zapamiętanie szczególnie dla młodego powstańca jest dosyć trudne. Z tego względu lepiej jest zaczynać od wariantu podstawowego gry i wspólnie z rodzicami. Zalety gry to: Wzorowe wykonanie planszy i wszystkich elementów, silny klimat fabularny – przenoszący graczy w świat gry, solidna zaleta edukacyjna oraz rozgrywką wymagająca jednocześnie umiarkowanej rywalizacji i współpracy między graczami.
Wszystkim graczom życzymy miłych wieczorów nad planszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *