W łazience światło głównie rozproszone, choć nie tylko…

Dawno skończyły się czasy, kiedy to jedynym źródłem oświetlenia łazienki była żarówka umieszczona w szklanej kuli tuż nad drzwiami. Łazienki mają jednakowoż swoją specyfikę i wymagają szczególnego oświetlenia.

Najwygodniejsze jest rozproszone, tak by nie odbijało się w łazienkowym lustrze lub w glazurze. Wszak łazienka dla sporej grupy użytkowników to również miejsce do zrelaksowani się i odprężenia. Ostre, punktowe światło nie zawsze temu sprzyja.

Projektanci i producenci oświetleń łazienkowych prześcigają się w pomysłach i do najpopularniejszych w ostatnich latach należą podwieszane sufity z wmontowanymi niewielkimi lampkami, które całą grupą dają światło rozproszone. Innym rodzajem podwieszanego sufitu jest płyta dosyć wyraźnie oddalona od najwyższego punktu łazienki, zaś lampki są umieszczone ponad nią i nie są widoczne dla oka. Takie płyty nierzadko umieszczane są w konkretnych miejscach dużej łazienki, na przykład nad wanną. Daje to efekt delikatnego, rozproszonego światła, natomiast taki sufit wcale nie musi mieć kształtów regularnych.

Płyty do kamuflowania i rozpraszania światła ciekawie wyglądają umieszczane pionowo na ścianach i podświetlane z tyłu. Mogą to być również grafiki lub malowidła umieszczane na płytach. Także płyty z ciemnego, lakierowanego szkła mogą pełnić podobną rolę nawet w postaci mniejszej, czyli kinkietów.

Rzecz jasna, tak rozproszone oświetlenie nie spełnia swojej roli podczas wykonywania choćby czynności kosmetycznych – do tego możemy wykorzystać osobne lampy zamontowane przy lustrze, umywalce lub wannie. Warto zatem oprócz światła rozproszonego zapewnić sobie w łazience oświetlenie punktowe.

Ale nie tylko podwieszane sufity i przesłanianie płytami daje nam w łazience światło rozproszone. Dostępne są lampy łazienkowe halogenowe lub ledowe, które nawet zamontowane pojedynczo mogą dawać światło rozproszone, na dodatek część z nich ma regulowany efekt świetlny – od światła punktowego do rozproszonego.

Gusty są na szczęście różne i absolutna nowoczesność nie każdego przyciąga. W projektowaniu łazienek pojawił się trend retro – z owalnymi wannami, mosiężnymi kranami na ażurowe pokrętła i nawet sedesami z górnopłukiem.

Miłośnicy takiego stylu w dużych łazienkach nierzadko stawiają dodatkowo stylowe fotele, ozdobne szafki i stojące tradycyjne lampy.

Również uruchamianie oświetlenia łazienkowego może być różne – od tradycyjnego, przez wykorzystanie fotokomórki lub konkretnego dźwięku, po włączanie dotykowe.

Artykuł napisany dzięki poradom ekspertów z firmy produkującej stelaże podtynkowe do wc – http://kkpol.com/

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *