Nowoczesne sposoby deskowania fundamentów

Podczas stawiania fundamentów nie można pozwolić sobie na najmniejszy błąd, gdyż negatywnie przełoży się to na kondycję całej konstrukcji i przebieg prac. Solidne fundamenty zależą m.in. od precyzyjnie sporządzonego deskowania. Warto przyjrzeć się najczęściej stosowanym technikom szalunku fundamentów.

 

Dobór szalunku

Wybór odpowiedniej metody deskowania podyktowany jest specyfiką realizowanego projektu. Wykonawca musi wziąć pod uwagę m.in. gabaryty i stopień skomplikowania budowli. Na placu budowy liczą się koszty i czas wykonania określonego szalunku. Zaadaptowany system musi być opłacalny w perspektywie całości przedsięwzięcia. W budownictwie jednorodzinnym wciąż popularne są klasyczne deskowania drewniane, podobnie jak tzw. pustak szalunkowy. Jest to element konstrukcyjny z którego układa się fundament, a następnie wypełnia betonem na zasadzie szalunku traconego. Na nieco inne rozwiązania techniczne zapotrzebowanie wykazuje budownictwo dużych obiektów publicznych, mieszkalnych czy przemysłowych, gdzie na dużą skalę używa się szalunków inwentaryzowanych wielokrotnego użycia. W przypadku fundamentów wszystko zależy od tego, czy ściany fundamentowe mają mieć formę monolityczną czy murowaną. Najbardziej praktycznym i docenianym przez wykonawców rozwiązaniem przy stawianiu fundamentów monolitycznych, są szalunki stalowe na szkielecie ramowym. Parcie mieszanki betonowej jest zwykle mniejsze niż w przypadku wznoszenia ścian, dlatego też używa się deskowań stalowych przystosowanych do nacisku wynoszącego ok. 40 kN na m2. Lekkie szalunki stalowe doskonale spełniają swoje zadanie w przypadku wznoszenia stosunkowo płytkich fundamentów żelbetowych oraz płyt fundamentowych. Inaczej jest natomiast w przypadku przenoszenia deskowań niezbędnych przy wykonywaniu fundamentów, gdzie parcie mieszanki mieści się w zakresie od 60 do 80 kN na m2. W przypadku fundamentów blokowych, ciągłych, które cechują się większymi gabarytami, stosuje się ramy stalowe z profili zamkniętych o większej wytrzymałości. Rozwiązania tego typu są niezwykle praktyczne, gdyż pozwalają na zminimalizowanie kosztów związanych z ustawieniem elementów deskowania. Ze względu na możliwość wielokrotnego użytku, są one niezwykle praktyczne. W systemowych deskowaniach ramowych opartych na  uniwersalnych komponentach specjalizuje się noe.pl.

 

Różne materiały

Obecnie powszechnie produkuje się formy szalunkowe wykonywane ze sklejki, stali, aluminium, a także tworzyw sztucznych. Systemy oparte na formach stalowych można wykorzystywać nawet kilkaset razy. W budownictwie jednorodzinnym, choć prym wciąż wiodą deskowania drewniane jednorazowego użytku, coraz częściej wykorzystuje się także sklejkę powlekaną lakierami lub bakelitem. Jeszcze innym materiałem z którego produkuje się panele deskowań są tworzywa sztuczne takie jak ABS. Ich niewątpliwymi zaletami jest niewielka waga, co wiąże się z szybkim i sprawnym montażem. W przypadku konstrukcji z betonu monolitycznego nieocenione są deskowania stalowe i aluminiowe noe.pl, które przystosowane są zarówno do ręcznego ustawiania jak i transportu maszynowego. Systemy zinwentaryzowanych deskowań dają największe możliwości w zakresie formowania betonu monolitycznego, ponieważ pozwalają na stawianie ścian, fundamentów, a także konkretnych elementów architektonicznych o unikalnej formie.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *